Hayat Fena Halde Futbola Benzer

Hiç düşündünüz mü aslında futbol ne demektir?

Mesela, Liverpool’un eski Teknik Direktörü Bill Shankly’e göre futbol: ‘’bir ölüm-kalım meselesi değildir. Ondan çok daha önemlidir’’.

Harika bir filmde futbol için şunlar söylenir: ‘’şahsi beceri gerektirir; ama aslında toplu oynanan, insanların bir takım halinde oynadıkları bir oyundur. Hayat da öyle değil mi? İstediğin kadar yetenekli ol, iyi bir takımın yoksa kaybedersin’’.

Simon Kuper’e kulak verirseniz, ‘’futbol asla futbol değildir’’.

Barcelona taraftarlarına sorarsanız, statlarında şöyle haykırdıklarını duyarsınız: "Visca Barca, visca el Cataluna" yani, Barca kazanınca, Katalonya kazanır!

Arjantin’de, Boca Juniors'un stadyumu La Bombonera'nın giriş kapısında "Boca es mi religion, Maradona es mi dios, La Bombonera es mi iglesia." Yani, Dinim Boca, Tanrım Maradona, Mabedim La Bombonera yazar.

Barnebau Stadı'nın yapım emrini veren Franco ise şu şekilde emreder: ‘’bana yüz elli bin kişilik bir uyku tulumu yapın’’

Bob Marley ise bu müptelalık yaratan bu sporu şekilde tanımlar: ‘’futbol benim bir parçam. Ben oynarken, etrafımdaki dünya da uyanıyor’’.

Ünlü Yazar Eduardo Galeano ise ‘’ben basit bir 'iyi futbol dilencisiyim. Elimde şapkam, dünyanın dört bir yanını geziyor ve stadyumlarda yalvarıyorum. Tanrı rızası için, güzel bir maç lütfen!" Der.

Diğer bir eşsiz yazar Albert Camus ise: ‘’ahlaka dair ne öğrendiysem futboldan öğrendim. Çünkü top hiçbir zaman beklediğim köşeden gelmedi.’’ Diyerek durumu özetler. 

Garry Lineker’e göre futbol: ‘’22 adamın devamlı koştukları, topa vurdukları ve bir hakemin birkaç küçük hata yaptığı basit bir oyundur ve sonunda kazanan her zaman Almanya’dır’’.

Che Guevara’ya göre ise ‘’sadece basit bir oyun değildir, futbol devrimin silahıdır’’.

George Weah futbol için ‘’ezilen halkların mutluluğudur’’ der.

8-0 biten İngiltere-Türkiye maçının spikerine göre ise futbol ‘’maç bitti hala gol yiyoruz’’ cümlesi ile yapılan durum tespitidir.

Graeme Souness, hayat ve futbolu şöyle betimler: ‘’hayat hakkında bilmeniz gereken her şey Baba filminde vardır, futbol hakkında bilmeniz gerekenler ise bir derbide saklıdır’’.

Antonio Gramsci futbol için ‘’açık havadaki sadakatin krallığıdır ’’ der.

Peter Handke’ye göre ‘’Futbol topunun yuvarlaklığı, rastlantının öngörülemez niteliğini simgeler. Bir futbol maçı öncesi, bizim insani öngörülerimize göre şöyle şöyle olması beklenebilir, ama aslında hiç bilemeyiz, futbolda her şey mümkündür, çünkü top yuvarlaktır.

Seyirciler fiziksel açıdan sahanın dışında olsalar da, oyuncular gibi oyunun bir parçasıdırlar. Bakmakla yetinen tiyatro seyircilerine benzemezler. Birer taraftar olup çıkabilirler. Tiyatroda kim Hamlet 'in taraftarı olabilir’’

Bana göre ise bu paralize edici ve harikulade spor ‘’bir meydan okuma sanatıdır’’ ve ‘’Dar Alanda Kısa Paslaşmalar’’ adlı o harika filmde şifresinin verildiği gibi;

‘’Hayat fena halde futbola benzer’’…